Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Hakkında!

ASTOR Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Hakkında!

Alberk QA Belgelendirme ve Akademi Hizmetleri A.Ş. ve Astor Transformatör Enerji Turizm İnş. ve Petrol San. Tic. A.Ş. arasında Mesleki Yeterlilik Kurumu teşvikleri kapsamında Üretici Firma Protokolü imzalanmıştır.

T.C. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayınlanan 5444 sayılı kanun ve tebliğlerde yer alan Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Meslekler arasında 12UY0075-3 Elektrik Pano Montajcısı, 12UY0075-4 Elektrik Pano Montajcısı, 15UY0241-3 Elektrik Tesisatçısı, 15UY0241-4 Elektrik Tesisatçısı, branşlarında MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir. Kanun kapsamında sınavlarda başarılı olan kişilerin sınav ve belge masrafları İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacaktır.

Astor Transformatör Enerji Turizm İnş. ve Petrol San. Tic. A.Ş. Ulusal ve Uluslararası geçerliliği olacak belgelendirme faaliyetleri ile 12UY0075-3 Elektrik Pano Montajcısı, 12UY0075-4 Elektrik Pano Montajcısı, 15UY0241-3 Elektrik Tesisatçısı, 15UY0241-4 Elektrik Tesisatçısı branşlarında yapılacak uygulamaların uzman ustalar tarafından yapılmasını, buna bağlı olarak ülkemizdeki işçilik kalitesinin artırılmasını, marka değerinin korunmasını, işçilik hatalarına bağlı müşteri şikayet ve maliyetlerinin asgariye indirilmesini ve rekabet gücünün artırılmasını hedeflemektedir. Bu nedenle Astor Transformatör Enerji Turizm İnş. ve Petrol San. Tic. A.Ş.  yukarıda belirtilen branşlarda faaliyet gösteren ustaların MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almasına destek vermektedir.

Üretici Firma (MYK) teşvikleri kapsamında, ustalarının bağımsız ve tarafsız bir şekilde MYK belgesi sahibi olabilmesi için Astor Transformatör Enerji Turizm İnş. ve Petrol San. Tic. A.Ş. ve TÜRKAK’tan akredite, MYK tarafından yetkilendirilmiş Alberk QA Belgelendirme ve Akademi Hizmetleri A.Ş. ile Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavlarının yapılması için Üretici Firma protokolü imzalamıştır. MYK Belgesi sınavları Alberk QA Belgelendirme ve Akademi Hizmetleri A.Ş.tarafından yapılacaktır. Sınavlarda başarılı olan ustalar katıldıkları branşa ait Mesleki Yeterlilik Belgesi’ni almaya hak kazanacaklardır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi isteyen ustalarımızın 3 ücretsiz sınav hakkı bulunmaktadır. Birinci sınav haklarında başarısız olan ustalarımız ücretsiz 2 sınav hakkı daha bulunmaktadır. Mesleki Yeterlilik Belgeleri özel baskı merkezinde taklit edilemeyecek bir şekilde ve 6 dilde üretilebilmekte olup beraberinde Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı verilmektedir.

Mesleki Yeterlilik Belge zorunluluğu hakkında bilgi almak için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz.

HANGİ KAPSAMLARDA BAŞVURU YAPILABİLİR?
MYK Elektrik kapsamında aşağıdaki alanda başvuru yapabilirsiniz.

  12UY0075-3 Elektrik Pano Montajcısı (Seviye 3)

  12UY0075-4 Elektrik Pano Montajcısı (Seviye 4)

  15UY0241-3 Elektrik Tesisatçısı (Seviye 3)

  15UY0241-4 Elektrik Tesisatçısı (Seviye 4)


https://www.myk.gov.tr/index.php/tr/myk-meslek-yeterllk-belges-zorunluluu-sayfasi