Mekanik İmalatı

Yağlı Tip Transformatörler

Yağlı tip transformatörlerde soğutma ve yalıtım maddesinin muhafazası için kullanılır. Soğutma yüzeylerine bağlı olarak 3150 kVA’a kadar olan transformatörler dalga duvarlı, daha büyük güçlerdeki transformatörlerde radyatörlü kazan olarak imal edilmektedirler. Kazan imalatında CNC kontrollü plazma ve dalga duvar makineleri kullanılmaktadır. Kazanların kaynak işlemleri CNC kontrollü robotlar tarafından yapılmaktadır. Transformatörlerin kapaklarının imalatında kesim işlemlerinde CNC kontrollü plazma makinaları kullanılmakta, kapakların kaynak işlemleri CNC kontrollü robotlar tarafından gerçekleştirilmektedir. CNC kontrollü robotlar ile insan hatalarını en aza indirerek standart kalitede ürünler üretmekteyiz. Montajı ve kaynak işleri bitmiş olan kazanlar, IEC standartlarına göre basınç altında sızdırmazlık testine tabi tutulur.

Dalga duvarlı kazanların vakuma dayanımı 0,65 bar, radyatörlü kazanların ise 1 bar olacak şekilde tasarlanır. Müşteri talebine göre imalatı tamamlanan kazanlar kumlama işlemine tabi tutulur. İlgili standartlara göre boya işlemi tamamlanır.  Kazan kapağı sargı uçlarını dışarı çıkarılması amacı ile tasarlanmıştır.

Kuru Tip Transformatörler  

Yüksek gerilim sargıları kalıplanarak, kalıplar fırın içinde boşluksuz bir yapı elde etmek için tamamen vakum altında, önceden belirli oranlar ve süreçlerle hazırlanmış olan reçine kontrollü biçimde dökülür ve belirlenmiş ısıtma periyotları ile sertleştirilir. Bu nedenle Kuru tip transformatörlerin çok düşük kısmi deşarj değeri ile işletme ömürleri çok uzundur.