Sargı İmalatı

Yağlı Tip Transformatörler

Dağıtım transformatörlerinin sargılarında iletken malzeme olarak emaye ve kağıt izoleli yuvarlak ve yassı elektrolitik bakır ve ya alüminyum iletkenler kullanılır. Kullanılan yalıtım malzemesi su ve gerilim dayanımına sahiptir. Yüksek gerilim sargılarında özel sarım uygulaması ile bobin giriş, çıkış kat yalıtımlarının artırılması suretiyle gerilim darbelerinin düzgün dağılımı sağlanıp sarımların zorlanması önlenmiştir.

Güç transformatörlerinin sargılarını tasarım şartlarına bağlı olarak devrik ve kat sargı şeklinde yapılmaktadır. Kat sargılarda imalatı kolaylaştırmak ve sarımların temas yüzeylerindeki boşlukları gidermek amacıyla dikey ve yatay yönde pres sistemli bobin makineleri kullanılmaktadır.

Sarım işlemleri CNC kontrollü otomatik makinalar tarafından yapılmaktadır.

Kuru Tip Transformatörler

Projelendirmeye bağlı olarak alçak gerilim sargılarında teknik avantajları nedeni ile bant (foil) sargı teknolojisi, bakır ve ya alüminyum bantlar kullanılmaktadır. Spirler arasında istenilen izolasyon sınıfına göre özel önceden reçine emdirilmiş malzeme kullanılarak, radyal kısa devre kuvvetlerini kontrol edilmektedir. Bobinler sarım işleminden sonra sertleştirme işlemine tabi tutularak zorlu koşullara karşı direnç ve mükemmel dielektrik özellikleri kazanması sağlanmaktadır.

Yüksek gerilim bobinleri projeye göre F veya H sınıfı izolasyonlu olarak bakır ve alüminyum yassı veya yuvarlak iletkenler kullanılarak imal edilirler. Dizaynlarımız içinde efektif dağılımlı soğutma kanalları iyi bir doğal soğutma sağlanır. Ayrıca, yüksek gerilim darbelerine karşı avantaj sağlanmaktadır.